©2006 KIBRISCA ©2006 KIBRISCA Girne Yat Limanı - 1992
 Kıbrıs'a has, Kıbrıs'a özgü ne varsa! Girne Yat Limanı - 1992

 

  Reklam | Sık Kullanılanlara Ekleyin | Açılış Sayfası Yapın 
 
 
Kibrisca - Reklam
 
   Genel Bilgiler
Kıbrıs'ta Tatil
Kıbrıs'ta Balayı
Kültür & Sanat
Kumsal & Plajlar
İklim Yapısı
Şehirler & Haritalar
Toplumsal Yaşam
Sağlık
Taşımacılık
Coğrafya
Ada Tarihi
Devlet Yapısı
Sınır Kapıları
Fotoğraf Galerisi
Ziyaretçi Defteri
Kıbrısca Market
 
   Turist Bilgi
Nasıl Gelinir
Vize gereklimi
Nerede kalınır
Neler Yapılır
Kısa Bilgiler
Kiralık Araba
Eğlence ve Spor
 
   Özel İlgi Turizmi
Carettalar
Herbarium (Orkideler)
Denizaltı Dalışı
Vahşi Hayat
Doğa Yürüyüşleri
 
   Emlak Rehberi
Kıbrıs'ta Emlak
Emlak acenteleri
İnşaat şirketleri
Kargo taşımacılık
 
   Neler Yapabilirsiniz?
Sinema
Tiyatro
Casinolar
Akşam yemeği
Disco ve Barlar
Mağazalar
Tarihi Kalıntılar
Müzeler
 
   Kıbrıs Kültürü
Gelenek Görenekler
Folklör (Halk oyunları)
Lefkara (El-işi)
Sesta (Sele-Sepet)
Kıbrıs Mutfağı
Kitap Yayınları
Sanat
Müzik
Din
 
   Eğitim
Kıbrıs'ta Eğitim
Öğrenci Hayatı
Öğrenci Yurtları
Okullar
 
   Haber & Medya
Günlük Haberler
Gazeteler
Radyo istasyonları
Televizyon Kanalları
Magazin Dergileri
 
   Ekonomi & Finans
Bankalar
Muhasebe firmaları
Sigorta şirketleri
Ticari birlikler
 
   Devlet ve Politika
Devlet
Elçilik ve Konsolosluk
Siyasi partiler
Birlik ve Dernekler
 
   Teknoloji
Internet servisleri
Internet kafeler
Bilgisayar marketleri
Bilgisayar Eğitimi
 
 
Anasayfa » Tarihi Kalıntılar » Kantara Kalesi

KANTARA KALESİ
Kralların Görkemli Sığınağı

Asırlar boyunca Ada'da hüküm süren spoyluları saklayan Kantara Kalesi, Kıbrıs gezinizin unutulmaz duraklarından olacaktır.

Gazimagosa sırtlarının, Girne dağlarının ihtişamıyla buluştuğu yere yapacağınız uzun yolculuk ve tırmanışın ardından, tarihin gizemli ve iz bırakan olaylarının en önemli şahitlerinden Kantara Kalesi'ne varıyorsunuz. Bahar aylarının güzelliği ve çiçek bahçesini andıran görünümüyle yaklaşık 900 yaşındaki kale, yeni sezonla beraber ziyaretine gelen konuklarını cöertçe ağırlar.
Gözetleme Merkezi
Çevresini saran ovalara hakim 700 metre kadar yükseklikte yalçın bir kayalık üzerine kurulan Kantara Kalesi, ilk olarak 10. yüzyılda gözetleme amacıyla yapıldığı sanılıyor. Kıbrıs Adası'nın tarihini konu eden kaynaklarda Kantara'dan ilk kez 1191 yılında söz ediliyor. Bu tarihte İngiliz Kralı Aslan Yürekli Richard adaya çıkıca, Kendisini Kıbrıs Kralı ilan eden Bizans despotu İzak Kommnenus, o sırada Kudüs tahtını yeğenine bırakmak zorunda kalarak Kıbrıs'ta Richard'ın buyruğuna giren Guy de Lusignan'a yenilmesinin ardından Kantara'ya sığınmış. Buradan da Kantara Kalesi'nin tarih boyunca yenik baron veya kralları sık sık duvarları arasına misafir ettiği kaynaklarda açıkça belirtiliyor.

Kibrisca - Reklam
 


Kıbrıs, Lüzinyanlar tarafından satın alındıktan sonra kalede bir takım değişiklikler yapılmış. 1371 yılında Cenevizliler Lefkoşa ile Gazimağusa'yı alınca Kıbrıs Kralı 1. Peter'in kardeşi Antioch'lu Prens John kaçarak Kantara'ya sığındığı görülüyor. Daha sonra Kıbrıs Kralı 1. James (1382 - 1398 ) kaleyi yeniden tahkim etmiş. Günümüzde görülebilen yıkıntıların çoğu Kral James'in yaptırdığı kısımlara ait. Kalenin 1525 yılına kadar kullanıldığı daha sonra Venediklilerin St. Hilarion ve Buffavento gibi denizden uzak kalenin savunmasına gerek duymayarak mekanı terk ettikleri anlaşılıyor.

İlgi çeken mimari
Kale, doğusunda girişi, 2 yanındaki kuleleriyle güçlendirilmiş biri barbikan ile bağlıyor. Kalenin üç yanı derin uçurumlarla çevrilidir. Bu kısmın ön duvarlarının kuzey ve güney ucunda at nalı şeklinde kuleleri olduğu görülüyor. Ana girişten kaleye girildikten sonra solda bir savunma kulesi, alt katı bir zamanlar bir hapishane olarak kullanılan haç tonozlu bir oda ve bundan sonrada mangal delikleri de olan tonozlu üç odayla karşılaşılıyor. Bunlardan hemen sonra bir tuvalet bulunuyor. Surların güneybatı ucunda bir gözetleme kulesinin ve bazıları sarnıca dönüştürülmüş odaların kalıntılarıyla karşılaşılıyor. Zirvede Buffavento Kalesiyle haberleşmek için yapılmış birde kule bulunuyor. Girişin deniz tarafıda mazgal delikleri olan geçit ve haç tonozlu bir odası olan kuzeydoğu kulesi yer alıyor. Kalenin üst tarfında da bir odası bulunuyor. İşte tarihin güzelliklerini el değmemiş doğal bir ortamda sunan Kantara Kalesi tüm özellikleriyle, Kıbrıs'taki gezinizin unutulmaz duraklarından olmaya hazır sizleri bekliyor.
Kaynak : Caretta

 
 
 
KIBRIS (Ercan, Hava Raporu)
 
 
Kibrisca - Reklam
  

Anasayfa | Hakkımızda | İletişim | Reklam | Siteye Link | Site Haritası

©2006 KIBRISCA