© KIBRISCA
Sık Kullanılanlara Ekleyin | Açılış Sayfası Yapın  
Hoş Geldiniz Misafir
 (Kayıt Ol -  Giriş)
Son Dakika Duyurusu : Kıbrıs’ta Emlak Rehberi Online Ziyaretçi(ler) : 11    Online Üye(ler) : 0
Reset! SiteLogin
Open / Close Module Close Module
Üye Rumuzu

Parola

Otomatik Giriş Yap
Aktif kullanıcı listesine ekle


Şifremi unuttum | Kayıt Ol

Reset! ForumPosts
Open / Close Module Close Module

Open / Close Module

Reset! SkinChooser
KIBRISCA : Gelenek ve Görenekler

Kibrisa'ta Gelenek ve Görenekler!

    Gelenek, Görenek ve Adetler TOPLUM HAYATINDA gelenek, görenek ve adetlerin en güzel yansidigi ve ortaya çiktigi ortamlar çesitli törenler ve kutlama günleridir. Bunlar arasinda dügünler, sünnet törenleri, Bayram törenleri, çocuk dogumu, çocuklarin okula baslamasi yer almaktadir. Kibris Türk toplumunun karakteristiklerinden biri de “Konuk Agirlama” tarzidir. Bu durum, tüm dünyada bilinen geleneksel Türk konukseverliginin bir yansimasidir. kram yapilirken her zaman yasli kisilere öncelik taninmasi adettendi. Kibris insani, ikramda önceligi daima kahveye vermis, bunun yani sira serbetler de tercih edilmisti. Bunlar arasinda bal, gül, seker, harup ve macun serbetleri bastaydi. Çesitli meyvelerden hazirlanan macun sunumu da ayri bir zevkti.
 

Halk Danslari
 KIBRIS TÜRK HALKI, çesitli etkinliklerde (dügün, kina gecesi, ekin kaldirma gibi) halk danslari oynamaktadir. Bu danslar genellikle Karsilamalar, Mendil Oyunlari, Zeybekler, Kadin Oyunlari, Dramatize Oyunlar ve Kasap Oyunlari sirasi izlenerek oynanilir. Karsilamalar, “Kadin ve Erkek Karsilamalari” olarak gruplandirilir. Kadinlarin oyunun temposu genellikle daha agirdir. Karsilamalar dört kisimdan olusmakta olup, dört ayri ritme sahiptirler. Mendil oyunlari veya sirtolar; orta hizda, neseli ve erkekçe figürler içermektedir. Baslica sirtolar olarak; Aziye sirtosu, skele sirtosu, Karagözlü sirtosu, Kina sirtosu sayilabilir.

Geleneksel
Geleneksel El Sanatlari Yemeniler; Geçmiste yemenilerin kullanimi oldukça yaygin olup, çesitli süslemeleriyle kadin dünyasinin zenginligini ortaya koymaktaydi. Kibris’ta kullanilan yemeniler genelde tam kare biçiminde olup; önceleri sadece kenarlarina motif islenir, iç kisimlari sade birakilirdi.Daha sonra yemenilere dal ve çiçek motifleri basilmaya baslandi. Günümüzde yemeni modern anlamda esarp olarak gelenek baska bir düzlemde sürdürülmektedir. Lefkara si; Lefkara isi Kibris’ta yapilan yerel el sanatlarinin en önemlilerinden birisidir. lk olarak, Lefkara köyünden çiktigi için bu adi almistir
 
 
Kibrisca - Reklam

Kendi Aracinizla Gelin
Tasucu'ndan Girne'ye ve Mersin limanindan Magosa'ya düzenli gemi seferleri vardir. Eger Kibris'a arabanizla gelmek istiyorsaniz yük gemileri ile aracinizida getirebilirsiniz. Aracinizi getirirken bazi prosedürleri yerine getirmeniz gereklidir. Bunun yaninda Deniz Otobüsleride mevcuttur bu gemilerle 2 - 3 saatte Kibris'a ulasabilirsiniz.

Deniz Otobüsleri
Kibris - Tasucu : Hergün 09:30 Kibris - Alanya : Sali 10:00 - Persembe 10:00 - Cuma ve Pazar 17:00 Alanya - Kibris : Pazartesi 15:00 - Çarsamba 15:00 - Cuma : 07:30 - Cumartesi : 07:30
Daha fazla ve güncel bilgi için Fergün Deniz yolu sirketinin  (0324) 238 28 81 numarali telefonunu arayip bilgi alabilirsiniz.


Reset! OnlineUsers
Open / Close Module Close Module
Online Kullanıcı: 11 [Kim bunlar ?]

Toplam 0 üye(ler), 0 spiders, 11 ziyaretçi(ler), ve 0 online bilinmeyen kullanıcı.

Online Üye(ler) :


Ziyaretçi Sayısı(Aylık) 107932
[ Üye Listesi ]
Bugünkü Ziyaretçiler(0):
None.
En Yüksek Ziyaretçi Sayısı: 224
Yaratılma Zamanı:
05 Nisan 2021 at 10:34am
224 Ziyaretçi, 0 Üye, 
0 Bilinmeyen, 0 Arama Motoru


Reset! IPFAQs
Open / Close Module Close Module

Reset! SiteStatistics
Open / Close Module Close Module
General Stats
Sitemize 6000 kayıtlı üyemiz vardır. Son 24 saat içinde 0 üyemiz bizi ziyaret etmiştir, Geçen ay 0 yeni üye aramıza katılmıştır.

En yeni üyemiz delierikyerim.

Üyelerimiz toplam 16731 kez görüşlerini yazmışlardır. Forum'da 1783 konu ve 37 cevap bulunmaktadır.
Son cevap ekleyen: Serdar32


Tüm İstatistikler

[ Bu Sayfay Goruntuleyen uyeler: none ]Tavsiye Edilen cozunurluk : 1024x768
Basa Don