© KIBRISCA
Sık Kullanılanlara Ekleyin | Açılış Sayfası Yapın  
Hoş Geldiniz Misafir
 (Kayıt Ol -  Giriş)
Son Dakika Duyurusu : Kıbrıs’ta Emlak Rehberi Online Ziyaretçi(ler) : 14    Online Üye(ler) : 0
Reset! SiteLogin
Open / Close Module Close Module
Üye Rumuzu

Parola

Otomatik Giriş Yap
Aktif kullanıcı listesine ekle


Şifremi unuttum | Kayıt Ol

Reset! ForumPosts
Open / Close Module Close Module

Open / Close Module

Reset! SkinChooser
KIBRISCA : Cografya

Kibris'in Cografi Konumu;

Kibris Akdenizde bir ada. Kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, dogusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile israil, 162 km ile Lübnan; güneyinde 418 km ile Misir; batisinda ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadir. Kibris, Akdeniz'in Sicilya ve Sardinya'dan sonra üçüncü büyük adasidir. Kibris adasi 30.33 ve 35.41 eylemleri ve 32.23 ve 34.55 boylamlari arasindadir. KKTC'nin yüzölçümü 3.355 km²dir. Yaklasik olarak ada sahillerinin yarisi KKTC sinirlari içerisindedir.

Ekilebilen % 45 lik verimli arazinin % 20 si sulanmaktadir. KKTC genelinin % 20 si ormanlik olup yogun bir agaçlandirma programi devam etmektedir.

1571 yilinda Türkler tarafindan fethedilmis, 1878 yilinda ingilizler tarafindan isgal edilmis, 1960 yilinda Kibris Cumhuriyeti adiyla bagimsizlik kazanmis, 1974'de Yunan darbesi ertesinde Türk Silahli Kuvvetleri'nin gerçeklestirdigi Kibris Baris Harekati sonucu adada iki ayri devlet olusmustur. Nüfusun yaklasik %78 i Yunan (Rum), %18'si Türk'tür. En büyük sehir Lefkosa (Lefkosia/Λευκωσ?α)'dir. Günümüzde ada iki ayri cumhuriyet tarafindan yönetilmektedir: Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti, Güney Kibris Rum Kesimi (Kibris Cumhuriyeti)

 
 
Kibrisca - Reklamm
 

iklim

Kibris'in iklimi tipik bir Akdeniz iklimidir. Yazlari uzun ve kurak, kislari kisa ve yagmurludur. Yillik ortalama sicaklik 19ºC'dir (66ºF). Yaz ortasi sicaklik 40ºC (105ºF) civarinda seyretmektedir ve Akdeniz'deki en sicak deniz olarak ortalama 21ºC'dir (75 Fº). Kisin hava oldukça yumusaktir ve yillik ortalama 500mm yagmur düsmektedir.

Bitki örtüsü

Yapragini dökmeyen, çamgiller, turunçgiller, zeytingillerin yani sira makilik, yapragini döken agaç, bodur agaççiklar, agaç ve çaliliklarla degisik çiçek türleri Kibris'in genel bitki örtüsünü olusturur.

Flora

Kibris'in essiz Akdeniz iklimi dogal zenginligin olusmasinda büyük bir etken olmustur. En yaygin orman tipi agaç türleri çam, servi, mese ve sonradan adada yetistirilen okaliptüstür. Kibris'ta 150'ye yakin degisik türde Gramineae out dahil, dogal olarak yetisen tahmini 1900 çesit çiçekli bitki bulunmaktadir. Dünyada bilinen orkide türlerinden 30'u sadece Kibris'ta yasamaktadir.

Dünyanin hiçbir yerinde bulunmayan ve yalniz Kibris'ta yetisen 19 bitki türü bulunmaktadir.

Fauna

Kibris gerek adada yasayan, gerekse kitalar arasinda göç eden hayvanlari barindirmasi nedeniyle zengin hayvan türüne sahip bir ülkedir. Kuzey Kibris cografik konumu nedeniyle Afrika ve Dogu Avrupa arasinda kuslarin konaklama ve yumurtlama merkezidir. Adada bulunan 350 türden 7 türü endemiktir. Ayrica 26 farkli çesit sürüngen ve amfibyum da yasamaktadir.

Kibris'in essiz sahilleri ayrica Akdeniz'de nesli tükenmekte olan caretta caretta ve chelonia mydas kaplumbagalari için uygun yumurtlama merkezleridir.

Karpaz Milli Parki'nda 250 civarinda özgürce yasayan yabani esek bulunmaktadir.


Reset! OnlineUsers
Open / Close Module Close Module
Online Kullanıcı: 14 [Kim bunlar ?]

Toplam 0 üye(ler), 0 spiders, 14 ziyaretçi(ler), ve 0 online bilinmeyen kullanıcı.

Online Üye(ler) :


Ziyaretçi Sayısı(Aylık) 108384
[ Üye Listesi ]
Bugünkü Ziyaretçiler(0):
None.
En Yüksek Ziyaretçi Sayısı: 224
Yaratılma Zamanı:
05 Nisan 2021 at 10:34am
224 Ziyaretçi, 0 Üye, 
0 Bilinmeyen, 0 Arama Motoru


Reset! IPFAQs
Open / Close Module Close Module

Reset! SiteStatistics
Open / Close Module Close Module
General Stats
Sitemize 6000 kayıtlı üyemiz vardır. Son 24 saat içinde 0 üyemiz bizi ziyaret etmiştir, Geçen ay 0 yeni üye aramıza katılmıştır.

En yeni üyemiz delierikyerim.

Üyelerimiz toplam 16731 kez görüşlerini yazmışlardır. Forum'da 1783 konu ve 37 cevap bulunmaktadır.
Son cevap ekleyen: Serdar32


Tüm İstatistikler

[ Bu Sayfay Goruntuleyen uyeler: none ]Tavsiye Edilen cozunurluk : 1024x768
Basa Don