Kıbrıs'a has, Kıbrıs'a özgü ne varsa!

 

  Reklam | Sık Kullanılanlara Ekleyin | Açılış Sayfası Yapın 
 
 
Kibrisca - Reklam
 
   Genel Bilgiler
Kıbrıs'ta Tatil
Kıbrıs'ta Balayı
Kültür & Sanat
Kumsal & Plajlar
İklim Yapısı
Şehirler & Haritalar
Toplumsal Yaşam
Sağlık
Taşımacılık
Coğrafya
Ada Tarihi
Devlet Yapısı
Sınır Kapıları
Fotoğraf Galerisi
Ziyaretçi Defteri
Kıbrısca Market
 
   Turist Bilgi
Nasıl Gelinir
Vize gereklimi
Nerede kalınır
Neler Yapılır
Kısa Bilgiler
Araba Kiralayın
Eğlence ve Spor
 
   Özel İlgi Turizmi
Carettalar
Herbarium (Orkideler)
Denizaltı Dalışı
Vahşi Hayat
Doğa Yürüyüşleri
 
   Emlak Rehberi
Kıbrıs'ta Emlak
Emlak acenteleri
İnşaat şirketleri
Kargo taşımacılık
 
   Neler Yapabilirsiniz?
Sinema
Tiyatro
Casinolar
Akşam yemeği
Disco ve Barlar
Mağazalar
Tarihi Kalıntılar
Müzeler
 
   Kıbrıs Kültürü
Gelenek Görenekler
Folklör (Halk oyunları)
Lefkara (El-işi)
Sesta (Sele-Sepet)
Kıbrıs Mutfağı
Kitap Yayınları
Sanat
Müzik
Din
 
   Eğitim
Kıbrıs'ta Eğitim
Öğrenci Hayatı
Öğrenci Yurtları
Okullar
 
   Haber & Medya
Günlük Haberler
Gazeteler
Radyo istasyonları
Televizyon Kanalları
Magazin Dergileri
 
   Ekonomi & Finans
Bankalar
Muhasebe firmaları
Sigorta şirketleri
Ticari birlikler
 
   Devlet ve Politika
Devlet
Elçilik ve Konsolosluk
Siyasi partiler
Birlik ve Dernekler
 
   Teknoloji
Internet servisleri
Internet kafeler
Bilgisayar marketleri
Bilgisayar Eğitimi
 
 

 A'dan Z'ye
KIBRIS

Ülkeye giriş: Herhangi bir pasaport ile Kibris'a gelinebilir.

Araç Kiralama: Birçok araba kiralama şirketi bulunan Kıbrıs'ta fiyatlar oldukça uygundur. Sürüş ehliyetinizle araba veya motosiklet kiralayabilirsiniz. Trafiğin SOL taraftan işlediği Kıbrıs'ta trafik işaretleri uluslararası normlarda olup yollarda iyi ve güvenli bir sürüşe olanak verecek durumdadır.

Para birimi: Kibris'ta kullanılan para birimi Y.Türk Lirası (YTL) ve Kibris Lirası (KL)'dır. Döviz ile seyahat çekleri bankalarda, otellerde ve döviz bürolarında kabul edilir. Kredi kartı çeşitlerinden birçoğunu burada kullanmak ve kartla para çekmek mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

A-Z Guide
CYPRUS

Entry Requirements: Your passport is enough to enter Cyprus.

Car Rental: Prices are excellent. You can hire a car or motorbike with your driving license. In Cyprus you drive on the LEFT. Wearing seat belts is compulsory. All sign posts are international and the roads in general are in good state.Currency: The New Turkish Lira(NTL) and Cyprus Pound (CYP)used in Cyprus. Foreign currencies and travellers cheques are accepted in the banks, hotels and exchanges offices. Most credit cards are valid in many places, and it is possible to withdraw money with these cards.

 
 
Kibrisca - Reklam
 

Ulaşım: Taksi ücretleri uygundur ancak taksi tutmadan önce fiyatları öğreniniz. Toplu taşıma için minibüsleri de kullanabilirsiniz. Şehirlerarası ulaşım için kullanılan otobüsleri güzdüzleri daha sık kalkar. Ancak kalkış saatleri genellikle sabit değildir. Hafta sonları ise saat 17:00'den sonra toplu taşıma seferlerinde azalma yaşanır.

Telefon: Kibris'ta ülkenizde kullandığınız GSM hattınızı Uluslararsı dolaşım ücreti dahilinde kullanabilirsiniz. Ada'ya geldinizde Telefon Dairesinin kartlı telefonlarını kullanabilir veya Kontürlü GSM hattıda satın alabilirsiniz. Kendi ülkenizden Kuzey kibris'i aramak için (+90 392)kodunu, Güney Kıbrıs'ı aramak içinse (+357) kodunu sonrada telefon numarasını çevirerek arama yapabilirsiniz.

Elektrik: 240 volt elektrik kullanılan Kıbrıs'ta fişler İngiliz standartlarına göredir.

Dil: Kıbrıs'ta resmi dil Türkçe ve Güneyde kullanılan Rumca'dır. Ama İnglizcede yaygın olarak kullanılan diller arasındadır.

Alışveriş: En çok rağbet gören hediyelikler arasında Altın, Bakır, Gümüş, Bronz ve tahta eşyalar, tavla takımı, mücevherat ve tekstil ürünleri uygun fiyatlarla alınabilir. Mağazaların ve Dükkanların açılış saatleri 8:00 - 13:00 ve 15:30 - 20:00 arasındadır. Pazarları ise sadece sabahları açıktır. Çanak, Çömlek ve Kıbrıs'ın yerel el sanatlarını görme ve satn alma imkanına da sahipsiniz.

Müzeler: Yaz mevsimi olan Mayıs ve Ekim ayları arasındaki açılış saatleri sürekli olarak değişkendir. Resmi tatillerde kapalı olan müzeler kış aylarında mesai saatleri içerisinde devamlı açıktır.

Oteller ve Villalar: Beş, Dört ve Üç yıldızlı otellerin, dairelerin yanısıra deniz kenarı ya da tipik Kıbrıs köylerinde villalar bulmak mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Transport: Taxi's are in reasinable prices. Ask for a price before yo depart. There is also a colective taxi system mainly using minibuses. Bus departures are frequent between big and smaller towns during the day. However, departure times are not fixed. Public transport servise is less frequent after 5pm and during the weekend.

Telephone: You can bring and use your GSM(mobile) in Cyprus but it's cost's roaming. Also you can buy telephone card to use ankesor's or Pre-Paid card for GSM Network. Mostly using in Cyprus.  From foreign countries dial to North Cyprus (+90 392) to South Cyprus (+357) followed by your local number in Cyprus.Electricity: 240 volts. Plugs are in English standarts.


Language: The official Languages is Turkish and in East Cyprus Greek. But mostly using English in Cyprus.


Shopping: Populer souvenirs include Gold, copper, silver, bronze and onyx objects, Turkish dolls, merchaum pipes and tavla boards(found in souvenir shops and stalls), jewellery, leather clothes and the textile can be purchased at low prices. Shop opening times are between 8am-1pm and 3.30pm-8pm. Markets are open  morning only in Sundays. You can find many kinds of Cyriot craftworks in many places of the island.

Museums: During the summer period (may-October), opening times are vary. In winter museums are open in working hours, but They are closed in National holidays.

Hotels and Villas: There are five, four, three star hotels, and inn's locating most using cities and tourist areas. Flat's and Villas can be found at the seaside or typical cypriot villages.

 
 
 
 
Kibrisca - Hava
KIBRIS (Ercan, Hava Raporu)    
 
 
Kibrisca - Reklam
  

Anasayfa | Hakkımızda | İletişim | Reklam | Siteye Link | Site Haritası