Girne Limanı - 1992
 Kıbrıs'a has, Kıbrıs'a özgü ne varsa!

 

  Reklam | Sık Kullanılanlara Ekleyin | Açılış Sayfası Yapın 
 
 
Kibrisca - Reklam
 
   Genel Bilgiler
Kıbrıs'ta Tatil
Kıbrıs'ta Balayı
Kültür & Sanat
Kumsal & Plajlar
İklim Yapısı
Şehirler & Haritalar
Toplumsal Yaşam
Sağlık
Taşımacılık
Coğrafya
Ada Tarihi
Devlet Yapısı
Sınır Kapıları
Fotoğraf Galerisi
Ziyaretçi Defteri
Kıbrısca Market
 
   Turist Bilgi
Nasıl Gelinir
Vize gereklimi
Nerede kalınır
Neler Yapılır
Kısa Bilgiler
Araba Kiralayın
Eğlence ve Spor
 
   Özel İlgi Turizmi
Carettalar
Herbarium (Orkideler)
Denizaltı Dalışı
Vahşi Hayat
Doğa Yürüyüşleri
 
   Emlak Rehberi
Kıbrıs'ta Emlak
Emlak acenteleri
İnşaat şirketleri
Kargo taşımacılık
 
   Neler Yapabilirsiniz?
Sinema
Tiyatro
Casinolar
Akşam yemeği
Disco ve Barlar
Mağazalar
Tarihi Kalıntılar
Müzeler
 
   Kıbrıs Kültürü
Gelenek Görenekler
Folklör (Halk oyunları)
Lefkara (El-işi)
Sesta (Sele-Sepet)
Kıbrıs Mutfağı
Kitap Yayınları
Sanat
Müzik
Din
 
   Eğitim
Kıbrıs'ta Eğitim
Öğrenci Hayatı
Öğrenci Yurtları
Okullar
 
   Haber & Medya
Günlük Haberler
Gazeteler
Radyo istasyonları
Televizyon Kanalları
Magazin Dergileri
 
   Ekonomi & Finans
Bankalar
Muhasebe firmaları
Sigorta şirketleri
Ticari birlikler
 
   Devlet ve Politika
Devlet
Elçilik ve Konsolosluk
Siyasi partiler
Birlik ve Dernekler
 
   Teknoloji
Internet servisleri
Internet kafeler
Bilgisayar marketleri
Bilgisayar Eğitimi
 
 

Kıbrıs'ta Mülk Satın Almak

    Kıbrıs uzun sıcak yazları ve kısa ılıman kışları ile tipik orta akdeniz iklimine sahip bir ada. Dünya üzerinde yaşanası yeğane yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Arazi veya mülk alımı için yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar, Kıbrıs'ta dünyada herhangi bir başka ülkede sağlanan olanakların fazlasına sahip olacaklardır. Adanın doğal güzelliği harika iklimi, insanlarının sıcaklığı ve meyve ağaçlarının çeşitliliği ile Kıbrıs dokunulmamış cennet bir adadır.

   Sitemizin bu bölümünde Arazi veya Mülk alımı konusunda kısa bilgiler. inşaat planı ve izni ile Kıbrıs'ta iş kurmak, yaşamak veya çalışmak için gereken bazı bilgileri bulabilirsiniz.

Arazi veya Mülk Alımı
Arazi veya mülk satın alınırken değişik tiplerde ve mülklere sahip tapular vardır Ayrıca yabancı ülke vatandaşlarının kişi başına düşen hakları ise 1 dönüm ile sınırlıdır. Bu hakkı ise avukat aracılığıyla yapılacak işlemlerden sonra almak mümkündür. Takip edilecek bazı prosedürler şöyle sıralanabilir; Koçanın geçerliliği ve yasallığı avukat tarafından kontrol edilir. Satış kontratları çıkarılır. Mülkün %10 luk kısmı Avukata teslim edilir ve müşteri Kıbrıs dışında iken avukat işlemleri takip eder. Bundan sonraki işlem eğer mülk yerli birisine ait ise Bakanlar Kuruluna başvuru yapılır. Bu süre 6 ay kadar süre alabilir. Arazi kayıt bürosu, mülke %6'lık bir damga pulu belirler. Teslim zamanı bu ücret avukat aracılığı ile Araziyi Kayıt için daireye verilir. Satın alan şahısın adına tapu işlemleri başlar bu süre zarfında da Kıbrıs'ta kalmanıza gerek yoktur. Yasal işlemlerin tümü İngiliz ve Türk hukuk yasasını temel alır.

İNŞAAT VE PLAN
Arazi satın almak veya ev yada villa inşa etmek isteyenler için uyması gereken bazı kurallar vardır.
1. Kent sınırları dışında, arazinin %20sine kadar inşaat yapılabilir, iki kattan yüksek bina inşa edilemez.
2. Değişik alternatiflerde çok sayıda dizayn ve plan yapabilecek mimar ve mühendisler bulmak mümkün.
3. Kıbrıs'ta arazi ölçüm birimi Dönüm'dür. Bir dönüm 1,338m² dir.

Kibrisca - Reklam
 

İzinler
Kıbrıs'a çalışmak veya yerleşmek için gelmek isteyen yabancıların yapması gereken bazı işlemler ve alması gereken izinler vardır. İlk olarak ülkeye geçerli bir pasaport ile girilmesi ve göç bürosundan geçiçi ziyaret belgesi alınması gerekir. Bu da bazı formlar doldurulmasını gerektiriyor. Bunun yanında gerekli bazı medikal testler de gerekiyor. Adaylar Kıbrıs'ta 5 yıldan fazla kalmamışsa tam sürekli oturma izni alamaz. Mülk alımı için birisinin oturma izni almasına gerek yoktur. Kıbrıs'ta yeni bir iş kurmak, Kıyı ve İç bölgelerde birçok arazi ve Mülkü olan bir organizasyonla ortak bir proe çalışması yaparak uzun süreli çalışma izni alınabilir. Turizm, Otelcilik, Villa ve Apartman Projeleriyle ilgilenenler gerekli işlemler için bir avukata veya bir Emlak Acentesine başvurabilirler.

Tapular
Kıbrıs'taki tapuların bazı çeşitliliği vardır. 1ncisi İngiliz vatandaşı veya 1974 öncesi sahipli tapulardır, bu tapular uluslararası tanınan tapulardır. 2ncisi 1974 öncesi Kıbrıs'lı Türk'e sahip tapulardır ve %100 güvendedir ancak Bakanlar Kuruluna başvurulup onay alınmadan mülk kaydı  işlemleri yapılmamalıdır, bu işlem zaman alabilir. 3ncüsü KKTC Kesin tasarruf tapusu bu mülk 1974 öncesi Kıbrıs'lı Rum'a ait mülktür. Kıbrıs'lı Türk mülteci güneyde bıraktığı mal ve mülklerinin karşılığında hükümet tarafından terkedilmiş mülklere değer biçilerek aldığı tapulardır. Bu tür mülklere EŞDEĞER de denmektedir. Kıbrıslı Türk mülteci Kıbrıs'lı Rum'a bıraktığı ev yada araziyi kendi kaybettiği evin bedeli olarak alabilirdi. Kuzey ve Güney arasında bir anlaşma vardı. Bu sayede mülteci durumundaki kişiler tapu alabilirdi aski takdirde mülteci yeni tapunun ödenmesi için baskı altına alınabilirdi. Şöyleki adanın gündemde oluşuna rağmen yavaş yavaş bir çözüme gidiliyor. Bir anlaşma yada anavatan ile müsadere halinde KKTC tapuları daha kolay tanınacaktır. 4üncüsü ve bir diğeri ise yapılmaması gereken bir işlem, 1974 öncesi Rum'a ait boş araziler hava parasına satılabiliyor. Kesinlikle ilgili makamın onayı olmadan böyle bir işlem yapılmamalıdır. Bir diğeri ve sonuncusu ise Hükümet Arazisinin kira kontratı metodu ile 49 yıllığına yatırımcıların kendi imkanları dahilinde yenileyip masraf yaparak kiralayabileceği terkedilmiş binalardır.

 
 
 
KIBRIS (Ercan, Hava Raporu)
 
 
Kibrisca - Reklam
  

Anasayfa | Hakkımızda | İletişim | Reklam | Siteye Link | Site Haritası

©2006 KIBRISCA